Balkán není jen Chorvatsko a Bulharsko

Chystáte se na dovolenou někam do tepla, chcete zůstat v Evropě, ale Chorvatsko a Bulharsko už vám přijdou nudné? Nebojte se vyzkoušet i méně „profláknuté“ země jako je Albánie či Makedonie. Máme pro vás pár tipů, kam se vydat.

Albánie

Albánie byla dlouho opředena předsudky o své nepřívětivosti a nebezpečnosti. Situace však už dávno není taková, jako pravily tyto pověry. Albánie je otevřená turistům čím dál tím víc a začíná budovat zázemí pro služby všeho druhu. Je opravdu o co stát. Země nabízí moře (Jaderské a Jónské moře), hory i divokou přírodu. Podnebí je zde suché s malým výskytem srážek a teploty v létě dosahují až 40 stupňů Celsia. Na dovolenou jako dělané, co říkáte? Není na co čekat! Zabalte si plavky, ručník, pas a cestovní pojištění a vzhůru za dobrodružstvím.

Co v Albánii navštívit?

Saranda

Krásní přístavní město situované kousek od řeckého Korfu, kam se dá dokonce dojet i trajektem. Saranda má překrásnou polohu v zálivu ve tvaru koňské podkovy. Záliv je lemován svahy posetými bílými domky.

Butrint

Archeologické naleziště nacházející se jižně od Butrintského jezera a 18 km od Sarandy, které patří na seznam kulturního dědictví UNESCO.

Gjirokastra

Město vzniklo ve 13. století kolem hradu tyčícího se na vrcholu kopce. Od roku 2005 je město také na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Pláže

Pláže jsou v Albánii písečné a je zde na rozdíl od turisticky rušného Chorvatska a Řecka klid. Celý den vás nikdo nevyruší, můžete si užívat moře, pláže a slunce.

Makedonie

Makedonie je ještě stále celkem turisticky neobjevenou destinací a nabízí tak cestovatelům vhled do místní kultury. Kam se vydat, pokud se rozhodnete pro cestu do Makedonie?

Skopje – hlavní město plné protikladů

Hlavní město Makedonie v údolí řeky Vardar je rozdělené na dvě části, které jsou velmi odlišné architekturou a také etnickým původem obyvatel. V létě zde teplota dosahuje až 40 stupňů Celsia, takže nemusíte mít strach, že by vám byla zima. V 60. letech zasáhlo město silné zemětřesení, které zničilo spoustu dom v centru. Dodnes tak probíhá rekonstrukce. Naleznete zde však např. pamětní dům Matky Terezy, držitelky Nobelovy ceny za mír, která se zde narodila, náměstí Makedonie, kde naleznete několik obřích soch včetně krásného monumentu Alexandra Velikého. Doporučujeme i udělat si výlet do Starého města či ke kaňonu Matka a Ohridskému jezeru. Krásný je i Národní park Mavrovo.

Pokud vás Makedonie s Albánií nezaujala, zkuste další balkánské země. Nachází se zde i Rumunsko, Řecko, Slovinsko, Srbsko, Bosna a Hercegovina, Černá Hora a z části dokonce Turecko. Na Balkán doporučujeme přibalit spíše pas a cestovní pojištění.